2010.01.31. 11:19, lufidekor
Teht ott tartunk, hogy LATEX. Ezt gy nyerik a fbl, hogy annak trzsn, ill. krgn tls bemetszseket ejtenek egy les eszkzzel – lsd itt: hu.wikipedia.org/wiki/Kaucsuk – majd annak als vghez elhelyeznek egy kis tlkt amibe a nedv belecsurog. Ezt bizonyos idkznknt hordkba sszegyjtik. Valsznleg nem kevs embert alkalmazva erre a kis “termszetjrsra”. Az lmunka sajnos itt sem mellzhet. A hordk persze a vilg minden rszre elkerlnek, lehetleg a legfrissebb llapotban, mert a benne lv tejszer folyadk bizony viszonylag rvid id alatt kpes j llag kocsonya formjra vltozni. A latex ra persze elg borsos. Minekutn clbart, mr meg is kezdhet a gumiipar legfontosabb alapanyagval a munka.
Szigoran a lufik gyrtsnl maradva: Ebbl az alapanyagbl kevernek ki – klnfle fontos kiegszt anyagok hozzadsval – klnbz gumikeverkeket, helyesebben latexkeverkeket. A fontos hozzvalkat – egymshoz keverve, specilis golysmalmokban finomtva – nevezzk ezutn “diszperziknak”, fltve rzi minden gyrt. A lnyeg a rszletekben van – mondannk – s ez itt is igaz. Gondoljunk csak a neves autgumi gyrakra s a Forma 1-re, ahol az abroncsok minsgtl el is dlhet egy-egy futam vgeredmnye. (ez csak kis kitr)
Ami teht azonos az a latex, ami klnbz az a diszperzi s a felhasznlt vulkanizlsi technolgia. A vgeredmny ezek alapjn vltozik. Ilyen lufi… olyan lufi, mrmint hogy milyen rugalmas, nylkony, stb. Alap esetben (diszperzi nlkl) a latexet vulkanizlva a vgtermk inkbb nylsnak mondhat mint sem rugalmasnak. Felfjs utn leengedve egy kitgult reklmszatyorra, vagy egy unalmunkban kinyjtott rggumira emlkeztet. -Aprop: a rg is latexbl kszl (mg egy kitr, bocsi). A diszperzi sszetevitl s mennyisgtl alaposan megvltozik a termk karakterisztikja. Ha pl. elsokalljk a mennyisgt a keverkben, akkor egy masszv, merev gumitmlt kapunk a vulkanizls vgn, ami inkbb hasonlt egy vzhord tasakra, mint egy lufira, amit kptelensg lenne felfjni.
Hogy mi kerl a diszperziba?.. jogos krds. Alapveten KN ami a gumi elsdleges vulkanizl anyaga. Valamint gumiarbikum (kordofn), felleti feszltsg cskkent anyagok, titnium oxid ami a fedst biztostja, tltanyagok (kaolinok) s mg ki tudja mi s mi nem, a gyrtktl, termkektl fggen. Mint emltettem a gyrtk fltve rzik ennek titkt, kb. mint a Coca-cola a sritmny receptet. Hossz vtizedek ksrletezgetsei utn, empirikus ton lltjk ssze receptrikat.
A folykony, higtott latex + diszperzi keverket kdakba ntik -taln inkbb akvriumokhoz lehetne hasonltani ezeket-, amiknek a teteje nyitott. Elzekben a lufik formjnak megfelel kialakts veg, porceln vagy fmformkat – esetleg manyag – ksztenek, ntenek, csiszolnak, amiket egy tartlcre, vagy keretre erstenek. Megfelel elkezels utn ezeket a formkat a tartlceknl fogva a keverkbe mrtjk bizonyos ideig. Ez nhny msodperc lehet. Majd azokat visszaemelve, azok felletn kvzi kirakdik (koagull) egy vkony filmrteg a keverkbl. A vastagsga attl fgg, hogy mennyi idt tlttt a forma a “frdben”, valamint a fentebb emltett elkezelstl. Egybknt ennek llaga ebben a fzisban mg roppant srlkeny, kzzel simn letrlhet, ledrzslhet. Vastagsga nhny tized mm. A formk elkezelse azt a clt szolglja, hogy bemrtsukkor a koagulci folyamata minl egyenletesebb, adott esetben gyorsabb legyen, br az utbbi nem mindig szerencss, mert a vastagsg nem lesz egyforma a forma aljnl s a tetejnl, hisz nem tlt egyforma idt a keverkben. Az alja merl be elszr s az hagyja el utoljra a "frcsit". Elkezelsre u.n. koagulens frdt hasznlnak, ami lehet kalcium kloridos, vagy kalcium nitrtos alap. A nitrtos inkbb vizes oldat, mg a kloridos vltozat vegyszeres, denaturlt szesz alap. Utbbi gyorsabb koagulcit tesz lehetv s jobban elfedi a formk esetleges srlseit, szennyezdseit, mivel cukrot is tartalmaz amihez ragadssga miatt jobban “vonzdnak” a kaucsukban lv elemi rszecskk. A nitrtos viszont sokkal egyenletesebb filmet eredmnyez a formn s vkonyabbat is a lassbb kirakds vgett. A cukor hinya miatt viszont krlmnyesebb technolgia. Mgis ez lehet a clravezetbb s gazdasgosabb ha sikerl megoldani a nehzsgeket s belltani a technolgit.
A keverkbl kiemelt formkat azutn vulkanizl kemencbe rakjk, ahol pontosan belltott hmrskleten s ideig ! szrtjk, vulkanizljk. A kn mennyisgtl s a hmrsklettl fggen lesz a gumi -a lufi- olyan rugalmas vagy nylkony amilyen. A szinezst gy oldjk meg, hogy minden sznhez kln kdat alkalmaznak, amikbe a keverkeket spci festkek hozzadsval sznezik. Itt is krltekinten kell eljrni, mert a hasznlt festkek is mdosthatjk az alapkeverk tulajdonsgait (srsgt. PH-jt, felleti feszltsgt, stb.) amik vltoztathatjk a kirakds minsgt. gyelni kell mg a keverkek higtsra (vzzel trtnik) hogy megfelel szm rszecske lebegjen a keverkben s hogy az esetleges lgbuborkok eltvozzanak knnyen, hisz azok lyukat eredmnyeznnek a kialakul filmen. A felleti feszltsg cskkentse is fontos, hogy a forma a bemrts kezdetn akadlymentesebben tudjon a keverkbe merlni.
A kemencbl kivett mr vulkanizldott lufiformkat talkumba vagy szappanos oldatba hzzk (fjjk) le kzzel, vagy specilis pneumatikus eszkzzel a fm, ill. vegformkrl, hogy ezltal ragadsmentestsk. A tbbi mr knnyen elkpzelhet.
rdekes adalk lehet, hogy pl. az vszerek, orvosi kesztyk gyrtsi folyamata is nagyban megegyezik a lufikval, azzal a klnbsggel hogy sokkal higinikusabb s preczebb krlmnyek kztt trtnik. Az automatizltsga is jobban megoldott. Valamint kiegszl gyrts kzbeni minsg ellenrzssel is hiszen hibs, lyukas termk esetn az esetlegesen utlag felmerl problmt nem lehet egy msik termk hasznlatval kikszblni.
A fenti rvid s nem tlsgosan alapos ismertett azrt tudtam itt lerni, mert a rendszervlts eltt magam is kszkdtem e tevkenysggel nhny vig. Sajnos azonban a piaci liberalizci keretben elsknt vesztettk el kpessgnket a versenyre a tbb vtizedes technolgiai, tapasztalati elnyben lv nyugat-eurpai, amerikai s egyb klfldi, tkeers gyrtkkal szemben, akik gy szabadultak kis haznkra, mint feltzelt vrebek a frissen fialt mezei nylra. Minden gyorsan vltozott s vltozik azta is.
Ami a gumiipar ms oldalait illeti, azokrl elmondhat, hogy a termszetes kaucsukon kvl alkalmaznak mg szintetikus kaucsukokat is, amivel a gyrtsi kltsgeket cskkenthetik. Ezeket klnbz arnyban keverik a vgtermk elvrt tulajdonsgai szerint. Pldnak okrt a mr hivatkozott abroncsgyrtst emlthetnnk, ami igen kacifntos s rejtlyes terlet. A kaucsukon kvl hasznlnak mg tltanyagnak kormot (ettl feketk az abroncsok), sziliktot, aclt s szveteket. Itt ugyan eredeti mretnek tbbszrsre nem kell felfjni a vgtermket, mint a lufi esetben - amit annak jl el is kell viselnie - , de helyette elsszm szempontt lp el a termk tartssga egytt a tapadsi tulajdonsgaival, valamint a klnbz idjrsi viszonyoknak val kitettsggel szembeni ellenllsa, regedsllsga de fknt a biztonsgi szempontok rvnyeslse. A versenysport pedig csak tovbb lezi ezt a helyzetet.
Magyarorszgrl emlthetnnk az egykori, j nev TAURUS gumigyrat, ami - msokhoz hasonlan - sajnos szomor sorsra jutott.
Mindenkinek a legjobbakat kvnva!
dv.
hegyi Gyz
Lufi Dekor, Tzijtk
Ksznm az inft, rendkvl hasznos volt a cikk!
Napok ta tprengtem rajta, hogy hogyan is kszl a lufi... :):)